Svartåstafetten 2019

En löparstafett för alla Lördagen 11 maj  kl. 12.00
Lilla stafetten för barn kl. 11.30

Varje lag består av 4 personer där alla springer var sin sträcka.
Lagsträcka 1-2 är 1,6 km och de avslutade sträckorna 3-4 är 3,2 km

Pris 300 kr/lag vid föranmälan eller betalning på plats 400kr

För att genomföra arrangemanget behöver vi minst 5st vuxenlag.

Svartå IF vinnare 2019
Svartå IF vinnare 2019
Team Fortnite vinnare bland barnen
Team Fortnite vinnare bland barnen

Resultat 2019

   Lagvarv 12345Mål
1Svartå IF5,5711,2917,4424,0130,0736,35
2Deform6,4513,1719,4526,4033,2240,28
3Setra Engagemang8,4914,5021,3528,0234,2041,11
4Setra Nytänkade8,2415,3821,3629,0035,5543,08
5Galenskaparna7,1715,3623,2731,0637,4844,33
6Dream Team6,4413,1221,2130,0837,1744,58
7Birdhill Moppers7,3416,0323,0830,0937,2545,08
8Mekverken7,2215,2423,0431,0538,2446,05
BarnklassenMål
1Team Fortnite1,594,136,10
2Bubbarna2,074,226,21
3Dollystyle2,425,137,50
4The King2,195,078,06
5FBK1,524,528,29

Så här gör du för att anmäla ett lag

Skicka ett mejl till svarta1933@live.se och ange lagnamn samt
namn på lagansvarig.

Betalning sker via Swish 123-122 71 23
eller till pg konto 379960-8

Anmälda lag kommer noteras på denna sida som ett kvitto på att ni är anmälda
. Sista dag att föranmäla ett lag är måndag 6 maj
Efteranmälan på plats 400kr/lag

(För att genomföra arrangemanget behöver vi minst 5st lag.)

Vi rekomendrar att du minst är 12 år för att deltaga i vuxenstafetten

Lilla Svartåstafetten  För Barn upp till 11 år

Klockan 11.30 går starten för barnens stafett där varje
lag består av 3 barn. Varje sträcka är ca 350m

Anmälan på plats fram till kl. 11.15   Pris 0 kr

loading...

Resultat 2018

   Lagvarv 12345Mål
1Svartå IF6,0312,2018,0624,1330,0636,00
2Setra8,4315,4522,1428,4834,4741,23
3Mekverken9,2516,4024,1732,0739,3147,07
4Birdhill Moppers8,2216,0224,2333,3740,5648,28
BarnklassenMål
1The Kings1,513,476,09
2Tjejerna Grus2,505,317,55

Resultat 2017

   Lagvarv 12345Mål
1DERO6,4813,4120,2727,3134,0841,03
2Setra6,2914,4821,0527,3234,1341,19
3Birdhill Moppers6,4514,5221,2928,1535,2042,58
4Toroma7,1813,5420,4728,4535,5043,53
5Team SM5,5913,5621,0930,0637,5346,57
6Galenskaparna7,0015,4425,2034,4542,3850,19
Barnklassen
1Banana Jones5,50
2Grabbarna bus som .... ...6,52
3Glittergänget7,58

Resultat 2016

   Lagvarv 123456Mål
1Setra7,2315,1522,1728,3034,5741,2148,14
2Toroma6,4915,0522,5430,2438,1344,2150,51
3H.A.L.K.A9,4615,2523,4631,4640,1946,5653,46
4Birdhill Moppers8,3716,4225,3133,2141,1048,0855,54
Barnklassen
1Snabbarna Grus5,27
2Prinsessorna6,24
3Batman7,41

Resultat 2015

 

    Lag varv 1 2 3 4 5 6 Mål  
1 Släkten är värst 6,47 14,45 20,51 27,20 34,46 41,02 47,21  
2 Toroma 7,22 15,12 21,07 28,33 36,04 42,57 50,00  
3 Setra 9,07 18,42 26,42 32,42 38,59 45,09 51.43  
4 Rudskoga Optimisterna 7,51 15,08 23,54 31,48 39,38 46.46 53.40  
5 Birdhill Moppers 8,36 16,40 24,40 32,01 39,34 47,22 55,17  
6 We can do it 7,36 16,45 23,18 31,47 41,17 48,23 56,02  
7 Rudskoga Bortsprugna 7,40 17,24 23,46 31,46 40,29 48,34 56,36  
                   
  Barnklassen                
1 ATA             4,51  
2 Bergfelt Racing             5,04  
3 Grabbarna Grus             5,10  
4 TGJ             6,17  
5 Zlatan             9,08  

 

Resultat 2014

    Lag varv 1 2 3 4 5 6 Mål  
1 Team take it ISIGT 6.01 14.52 21.04 27.27 33.14 39.38 46.56  
2 Toroma 7.13 14.05 20.10 27.23 34.30 41.38 48.38  
3 Setra Underhåll 7.05 14.00 22.10 28.56 35.38 42.05 48.41  
4 Cool Down 7.37 16.28 22.58 30.35 38.27 45.26 53.33  
5 Karlssons 9.31 20.37 28.51 35.38 42.34 50.18 57.32  
6 Setters Slowmotion 10.15 20.58 29.14 37.55 46.41 52.08 58.02  
7 Birdhill Moppers 8.25 17.43 25.12 33.49 42.34 50.18 58.24  
8 We can do it 9.27 18.05 27.13 37.13 47.47 54.45 1.01.50  
9 Setra Royal Woodrunners 8.30 18.04 31.26 39.15 47.06 54.55 1.03.27  
                   

 

Frågor om stafetten
Epost svarta1933@live.se


Andreas Magnusson

tfn 072 701 82 67
 

Lennart Roos

tfn 073 997 05 20

Huvudsponsorer

Starten äger rum vid Svartå IFs klubbstuga på Hyttvallen i Svartå.
Banan är elljusspåret  i Svartå där löpare på sträcka 1-2 springer
ett varv och löpare på sträcka 3-4 springer två varv i spåret.

Alla lag startar samtidigt i en klass.

Möjlighet till omklädning, dush & bastu finns i klubbstugan.
Kiosken öppen för köp av Hamburgare, Kaffe,Godis, Dricka m.m.

Vinnare 2019
 Svartå IF  tid 36,35

Vinnare 2018
 Svartå IF  tid 36,00

Vinnare 2017
"DERO"  tid 41,03

Vinnare 2016
"Setra"  tid 48,18

Vinnare 2015
"Släkten är värst"  tid 47,21

Vinnare 2014
"Team take it ISIGT"
från Allson kyl & fryslager
tid 46,56

 

Vinnare 2019 i barnklassen blev lag "Team Fortnite" med tiden 6.10

Vinnare 2018 i barnklassen blev lag "The Kings" med tiden  6.09

Vinnare 2017 i barnklassen blev lag "Banana Jones med tiden 5.50

Vinnare 2016 i barnklassen blev lag "Snabbarna snus" med tiden 5.27

Vinnare 2015 i barnklassen blev lag "ATA" med tiden 4.51

Vinnande lag i barnklassen 2014 blev lag "Kusinerna" med tiden 5.23